توصیه های بازی سازی

تجربیات شخصی از سال ۱۳۹۵ تا کنون ( قسمت دوم ) هروز بهتر از دیروز

سلام به همه دوستان

قسمت اول این پست رو میتونید در این لینک ببینید :

https://hasansanaei.ir/2019/09/17/%d8%aa%d8%ac%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%d8%ae%d8%b5%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%a7%d9%84-1395-%d8%aa%d8%a7-%da%a9%d9%86%d9%88%d9%86-%d9%82%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d8%a7%d9%88%d9%84/

و اما صحبت هایی که در این پست خواهیم گفت به شما برای ساخت بازی هایی که دارید میسازید و بازی هایی که در آینده خواهید ساخت کمک خواهد کرد و شما دیگه برای ساخت پروژه و بازی های جدید مشکل نخواهید داشت و فکر نمیکنم دیگه با خودتون مثلا بگید ، هی وقتمو پای این پروژه هدر نمیدم !!

طی صحبت هایی که در قسمت اول گفتم پی بردیم که من در پروژه نبرد مدرن به معنای واقعی شکست خوردم ، شاید اگر همون بازی رو میخواستم طی آپدیت های متوالی درست کنم همین الانشم جزو بهترین ها بود ، چون دیگه از ۰ نوشته میشد ، اما موضوع مهم زمان مورد استفاده و هزینه های اضافه تا زمان بهتر شدن پروژه بود .

مثلا من باید یک سال هم هزینه سرور رو میپرداختم که ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان بود هم هزینه های برخی سرویس های دیگه که تا الان چیزی بین ماهیانه ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان هزینه شون بود رو مجبور بودم پرداخت کنم .

اما سر کار کردن روی اون پروژه تجربیاتی که به دست آوردم میشه گفت با هیچ مقدار پول و چیز های دیگه نمیشه عوض کرد . از زمانی که اون پروژه رو شروع کردم به جرات میتونم بگم که شدم اون حسن ثنایی فعلی !

تجربیاتی که به دست آوردم هم چیز های جالبی بود ؛ مثلا من در بازی نبرد مدرن از PHP که قدرتمند ترین توی کار سمت سرور هست استفاده کردم ، اما به دلیل اینکه فکر میکردم کانستراکت خیلی ضعیفه من از API و سرویس های امنیتی خوب استفاده نکردم و در اصل توی بازی سهل انگاری های زیادی انجام دادم ، مثلا بخش ثبت نام و ورود فایل های ساده ای بود که INsert , Get رو انجام میدادند ، در حالی که این فایل ها نه تنها امنیت لازم رو نداشتن ، تازه در صورتی که مثلا شما توی بازی ثبت نام میکردید ، رمز های عبورتونم بصورت کد شده توی سرور ذخیره نمیشد ؛ موضوع دیگه اینکه من برای فیلتر کردن کلمات و بررسی ثبت نام به جای ( استفاده در سمت سرور ) اون هارو در سمت کلاینت انجام میدادم ؛ مثلا میگفتم اگر رمز عبور کاربر ۱۲۳۴ بود بیا ارور بده ، در حالی که این کار اشتباه هست ، همه موارد مربوط به سرور باید در سرور انجام بشن و نباید ما اونهارو سمت کلاینت بررسی کنیم . مورد دوم اینکه زمان ساخت بازی نبرد مدرن من اجازه دادم که هر تعداد کاربری که میخواد میتونه از یک اسم خاص استفاده کنه ، مثلا : Hasan و برای شناسایی هر کاربر از اون یکی یک کد ۶ یا ۸ رقمی در نظر میگرفتم ؛ گاها میدیدی کاربر اسم کاربریشو برای شناسایی یک باگ اطلاع میداد ، اما چون ۳ تا اسم از همون کاربری بود گیج میشدم و باید به کاربر میگفتم شماره ۶ یا ۸ رقمی رو بفرسته ! علاوه بر اون این کار اصلا جالب نیست ، ی چیزی که من میخواستم توی سناریو نسخه جدید به بازی نبرد مدرن اضافه بکنم امکان ارسال پیام بین کاربران ( دقیقا مثل پروژه جدیدم بازی شتاب ) بود که چون اسم کاربران امکان داشت تکراری باشه نمیشد حرفه ای روش کار کرد ، مثلا شما فکر کن میخوای به کاربر Hasan پیام بدی اما چون ۳ اکانت دیگه با این اسم ساخته شده باید شما اون شماره ۶ یا ۸ رقمی رو هم داشته باشی !!! این در حالی بود که اون شماره ۶ یا ۸ رقمی یک شماره اختصاصی و شخصی بود و نباید دست دیگر کاربران میوفتاد ، وگرنه میتونستند با فراموشی رمز وارد اکانت شما بشوند !!! این واقعا ضایع بود ! پس بخاطر این مشکل بیخیال بخش پیام ها شدم .

موضوع بعدی اضافه کردن بخش اتحاد ها یا کلن یا هرچی که بگید به بازی بود ؛ اما اونم دقیقا مثل قضیه قبلی مشکل ساز شده بود ؛ ما برای اینکه اعضا رو عضو اتحاد ها بکنیم باید بر اساس اسم یا اون کد شناسایی ۶ . ۸ رقمی اقدام میکردیم ، چون امکان تکراری بودن اسم ها بود باید از طریق اون کد اقدام میکردیم که اونم گفتیم مرحله قبلی ی چیز شخصی بود و نباید دست کسی میوفتاد و فرضا اگر من این بخش از بازی رو میساختم فرداش باید منتظر این میبودیم که همه اکانت ها هک بشن و با ی ترفند ساده اکانت شمارو از دستتون در بیارن …

هرچند اون بازی از نظر سمت سرور امنیت خاصی هم نداشت اما خب کمتر کسی میاد سرور بازی ها و سایت های ایرانی رو هک بکنند چون این کار علاوه بر اینکه غیر قانونی هست ، طرف مقابل میتونه از اون فرد شکایت قضایی بکنه … حکمش هم کم نیست ، بین ۶ ماه تا ۶ سال حبس داره ( نه تعلیقی ) تازشم اگر تعلیقی هم باشه همین که برای طرف پرونده سازی بشه یعنی آینده اش نابود شده ! پس کسی نمیاد همچین کاری بکنه .

حالا از بحث شکایت و اینا بیایم بیرون و بریم روی خط کاری خودمون ؛ یکی از مواردی که من بابت به دست آوردن تجربه ازش خوشحالم این هست که بعد از ساخت بازی نبرد مدرن برای بهینه تر کردن بازیم تجربیات زیادی به دست آوردم ، به طوری که میشه گفت علاوه بر اینکه بازی های جدیدم رو بهینه تر میکنم تا روی ضعیف ترین گوشی ها هم بگیرند ، علاوه بر اون میتونم کاری کنم که حجم بازی از مثلا ۸۰ مگ به ۳۰ مگ کاهش پیدا بکنه ، بدون استفاده از نرم افزار یا سایت خاصی که بخواد وقتمونو بگیره ؛ خود بازی نبرد مدرن با اینکه به اندازه ای که الان تجربه دارم رو نداشتم ، اما در نسخه سوم بازی به حدی بازی نسبت به نسخه اول بهینه شده بود که روی گوشی فوق ضعیف سامسونگ جی ( J ) وان ( ۱ ) هم میگرفت !!!

علاوه بر اون با اینکه بازی نسبت به نسخه اول حدود ۳ تا بخش جدید بهش اضافه شده بود که هر کدوم حدود ۴۰ تا آبجکت هم داشتند اما حجم بازی در نسخه سوم بازی نسبت به نسخه اول بازی حدود ۴٫۵ مگ کمتر شده بود !

جمع بندی :

اوه ؛ مهم ترین بخش رو در قسمت اول این پست یادم رفت بگم که الان در این قسمت میگم بهتون ؛

شما قصد دارید یک بازی ساده بسازید ، در حد سوپر ماریو ! بسازید !

قصد ساخت یک بازی ساده کلماتی رو دارید ؟ اونم بسازید !

هرچیز توی ذهنتون هست رو پیاده کنید !

همه اینها در آینده برای شما تجربه میشه ؛ من تا حالا بازی کلماتی یا ماجرایی نساختم ! اما سورس های زیادی کار کردم و سورس های تستی زیادی نوشتم ، که اگر میخواستم اونارو منتشر کنم فکر کنم الان ۱۰۰ تا بازی توی بخش منتشر شده هام داشتم !!! اما بحث منتشر کردن یا نکردن نیست ! بحث سر تجربه ای هست که به دست میارید ، اگر بدونید که همین سورس های ساده و گاها کار های ساده چه تجربیاتی رو میتونه در اختیار شما بذاره ، دیگه هیچ وقت بابت شکست خوردن پروژه هایی که در حال ساخت هستید نمیترسید و همیشه مطمئنا به دنبال ساخت پروژه های بهتر و بیشتر خواهید بود ، به طوری که به جای اینکه ۱۰۰ تا بازی شکست خورده بدرد نخور داشته باشید ، ۱۰ تا بازی با کیفیت بالا و تجربه ارزنده خواهید داشت و شما میتونید از اون ها درآمد های خیلی خوبی کسب کنید و زندگیتونو ردیفش کنید :))

موفق و پیروز باشید ، حسن ثنایی////

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. بازهم ممنون. بله بازیسازی پر از نا امیدیه. خودم هم الان ۳ سال هست با این کار آشنا شدم. ۱ ساله میخوام یه بازی بسازم. ولی همش گیج میزنم و نمیدونم اول بازی ساده بسازم یا روی یه پروژه بزرگ کار کنم. از نظر گرافیک اندازه ای بلدم که بتونم یه بازی متوسط بسازم .اما نمیدونم از کجا شروع کنم. ولی تجربیات شما رو خوندم دوباره امیدوار شدم. امیدوارم دوباره برگردید و شتاب رو منتشر کنید.

  1. مسلما اون چیزی که ذهنتون/قلبتون میگه رو باید دنبال کنید .
   من خودم هم از سال ۱۳۹۰ آشنا شدم ، اما تا سال ۱۳۹۳ کار خاصی نکردم ! تازه از سال ۱۳۹۳ کمی وارد شدم و از سال های ۹۴ . ۹۵ دیگه بصورت رسمی شروع به ی کارایی کردم 🙂

   اما خب منم طی این ۴ . ۵ سال کار های خیلی کوچیکی انجام دادم ( بغیر از یک پروژه بزرگ که تقریبا موفق هم بود ) اما به هر حال اولش هر کاری میکنید مهم نیست ، مهم زمانی هست که شما تجربیات زیادی به دست آوردید و توی کارتون حرفه ای شدید و خودتون میتونید تشخیص بدید که چی خوبه و چی بده ( بازی ساده بسازم یا حرفه ای ) …

   موفق باشید .

 2. سلام آقا حسام عزیز
  میشه لطف کنید و آموزش های حرفه ای ساخت بازی توی سایتتون بذارید؟
  اینطوری که من فهمیدم توی سایتتون فروشگاه هم دارید میشه بگید قراره چه چیزایی بذارید داخلش؟؟؟؟

  1. سلام

   در اصل یکی از اهداف ساخت این سایت همین موضوع نیز میباشد .
   بله ، سایت هم فروشگاه دارد و هم انجمن .

   انشالله با گذشت زمان خواهید فهمید قرار هست چه چیز هایی داخلش قرار بگیره :))

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
fa_IRPersian